Skip to content ↓

The Norman

Our Literature Spine

During the time a child attends this school s/he will, at a minimum, be introduced to the following books:

Foundation Stage

The Very Hungry Caterpillar by Eric Carle
We‘re going on a bear hunt by Michael Rosen
Little Red Hen by Byron Barton
Elmer by David McKee
Rainbow Fish by Marcus Pfister
Where the wild things are by Maurice Sendak
Owl babies by Martin Waddell
Each peach, pear plum by Janet and Allan Ahlberg 
The Gruffalo by Julia Donaldson
Peace at Last by Jill Murphy
Esio Trot by Roald Dahl
Burglar Bill by Janet and Allan Ahlberg
The Tiger who came to tea by Judith Kerr and Geraldine McEwan
Love You Forever by Robert N. Munsch 
 
KS1
Year 1
 
Jack & the beanstalk by Richard Walker and Niamh Sharkey 
The Gigantic Turnip by Aleksei Tolstoy
The Three Little Pigs (no particular)
Little Red Riding Hood (no particular)
The True Story of the Three Little Pigs by Jon Scieszka and Lane Smith
The Owl who was afraid of the dark by Jill Tomlinson 
Farmer Duck by Martin Waddell
Handa’s Surpise by Eileen Browne
The Cat in the Hat Dr Seuss
Pumpkin Soup by Helen Cooper
Flat Stanley by Jeff Brown
Dear Greenpeace by Simon James
The Twits by Roald Dahl
The little mole who knew it was none of his business by Werner Holzwarth & Wolf Erlbruch
Year 2
 
Room on the Broom by Julia Donaldson
Gorilla by Anthony Browne
Six dinner Sid by Inga Moore
Hairy Maclary from Donaldson’s dairy by Lynley Dodd
Dogger by Shirley Hughes 
Hansel & Gretel by Anthony Browne
Cinderella by Max Eilenberg and Niamh Sharkey
Gingerbread Man (no particular)
The Lighthouse Keeper’s lunch by Ronda & David Armitage
Fantastic Mr. Fox by Roald Dahl 
BFG by Roald Dahl
The Man who wore all his clothes by Allan Ahlberg and Katherine McEwan
The Mousehole Cat by Antonia Barber and Nicola Bayley
Flat Stanley by Jeff Brown
 
Lower KS2
Year 3
 
Dancing Bear by Michael Morpugo
Tom’s Midnight Garden by Philippa Pearce
The Worst Witch by Jill Murphy
Mr Majeika by Henry Carpenter
The Faraway Tree by Enid Blyton (series)
Just so stories by Rudyard Kipling
George’s marvellous medicine by Roald Dahl
Oh, the Places You'll Go by Dr. Seuss 
You’re a bad man, Mr. Gum! by Andy Stanton (series)
How to train your dragon by Cressida Cowell (series)
Puss in boots by Philip Pullman
Aladdin and the Enchanted Lamp by Philip Pullman
The Wings of Icarus by Jenny Oldfield
On the Ghost Trail by Chris Rowling
 
Year 4
 
Charlotte’s Web by E B White
Butterfly Lion by Michael Morpugo
Long Way Home by Michael Morpugo
Iron Man by Ted Hughes
I was a rat by Philip Pullman
Spiderwick Chronicles by Tony DiTerlizzi & Holly Black 
The Borrowers by Mary Norton
Charlie and the Chocolate Factory by Roald Dahl
Stig of the Dump by Clive King
Bambert's Book of Missing Stories by Reinhardt Jung 
Demon Headmaster by Gillian Cross
Sheep-Pig by Dick King-Smith
Suitcase kid by Jacqueline Wilson
Blitz by Vince Cross
 
Upper KS2
Year 5
 
‚ÄčFriend or Foe by Michael Morpugo
King of the Cloud Forest by Michael Morpugo
Dragon Rider by Cornelia Funke 
Oliver Twist (abridged version)
Skellig by David Almond
The Firemaker’s daughter by Philip Pullman
Orange’s in no man’s land by Elizabeth Laird
The Lion, the Witch and the Wardrobe by C.S Lewis (series)
Street Child by Berlie Doherty
Thief by Majorie Blackman
Danny, Champion of the World by Roald Dahl
Harry Potter and the Philosopher’s Stone by J.K Rowling
Brother’s Grimm Fairytales 
 
Year 6
 
Kensuke’s Kingdom by Michael Morpugo
Out of the Ashes by Michael Morpugo
Holes by Louis Sachar
I am David by Anne Holme
Wolf Brother by Michelle Pave
Millions by Frank Cottrell Boyce
Clockwork by Philip Pullman
Gone by Michael Grant (series, 12+ reading)
Noughts & Crosses by Majorie Blackman
Reckless by Cornelia Funke
Artemis Fowl by Eoin Colfer
Boy by Roald Dahl
Going Solo by Roald Dahl
Brother’s Grimm Fairytales